Кріотерапія в дорослій і дитячій ЛОР практиці
- 1.Яких захворювань горла допомагає позбутися кріолікування?
- 2.Види кріолікування
- 3.Кріотерапія: показання до проведення процедури
- 4.Лікування риніту та синуситу методом кріотерапії
- 5.Кріолікування за тонзиліту
- 6.Користь кріотерапії при хронічному фарингіті
- 7.Аденоїди та кріотерапія
- 8.Особливості лікування холодом
- 9.Протипоказання
- 10.Як проходить процедура кріотерапії?
- 11.Результат і відновлення після кріолікування
- 12.Чому пацієнти обирають кріотерапію?
- 13.Кріолікування в "КріоЛОРіці" для дітей і дорослих
- 14.Запитання, які часто ставлять
- 15.Джерела
Кріолікування - сучасний метод лікування, що часто замінює хірургічну операцію при хронічних захворюваннях ЛОР-органів. Він вирізняється безболісністю, малоінвазивністю та високою ефективністю. Під час процедури уражені тканини піддаються заморожуванню рідким азотом. Це прозора рідина без запаху з температурою кипіння -195,8°C. При використанні цього методу відсутня крововтрата, зводяться до мінімуму больові відчуття, а період реабілітації значно скорочується.
Яких захворювань горла допомагає позбутися кріолікування?
Кріотерапія є ефективною під час лікування таких захворювань у дорослих і дітей:
- хронічний тонзиліт;
- ангіна з частими рецидивами;
- хронічний фарингіт;
- доброякісні новоутворення;
- ларингіти з частими загостреннями.
Вплив рідким азотом показаний у разі збільшення лімфовузлів на тлі хронічних інфекцій, за позитивних ревмопроб. Застосування методу за вказаних ЛОР-патологій призводить до загибелі збудників захворювання та усунення вогнища хронічної інфекції.
Види кріолікування
В отоларингології використовуються два основні види кріотерапії: безконтактна (дитяча) і з глибоким заморожуванням тканин (кріохірургічна).
Кріотерапевтичний метод застосовують здебільшого для дітей зі збільшеними мигдалинами та аденоїдами. При цьому струменем рідкого азоту дозовано обробляються тканини без їх видалення. Для лікування потрібно кілька сеансів, у середньому - 3-5 процедур, що забезпечують позитивний результат.
Кріодеструкція застосовується в тих випадках, коли є рубцеві зміни тканин, а хронічна інфекція не піддається консервативному лікуванню. У такому разі проводиться контактне заморожування уражених ділянок, після чого запускаються процеси регенерації.
Який саме вид кріолікування обрати, визначає лікар після обстеження, на основі встановленого діагнозу, з урахуванням віку та протипоказань.
Кріотерапія: показання до проведення процедури
Розвиток хронічних захворювань ЛОР-органів пов'язаний зі скупченням хвороботворних мікроорганізмів, глибоким ураженням слизових оболонок, збереженням вогнищ інфекції після прийому антибіотиків та інших лікарських препаратів. Тому хронічні запальні патології горла, фарингіти, риніти є показаннями для кріотерапії. Обробка рідким азотом - щадний метод, який прибирає причину патології та додатково мобілізує захисні сили організму.
Кріолікування може бути призначене за таких станів:
- аденоїди, що розрослися, у дітей;
- збільшення мигдалин за наявності хронічних інфекцій;
- хропіння;
- гемангіоми, кісти в мигдалинах;
- вазомоторний, алергічний риніт;
- рецидивні носові кровотечі.
При цих захворюваннях застосовується кріодеструкція, яка замінює хірургічне втручання. Своєчасно проведене лікування запобігає ускладненням, як-от хвороби серця, ревматизм, порушення прикусу й дикції в дітей, рецидивуючі ангіни, застуди, тонзиліт.
Лікування риніту та синуситу методом кріотерапії
Хронічний риніт і синусит часто погано піддається лікуванню, а найменше переохолодження або інфекція призводять до рецидиву. Кріотерапія при цих захворюваннях дає позитивний терапевтичний ефект.
Застосування методу дає змогу:
- Обробити рідким азотом (безконтактним методом) запалені ділянки.
- Заморозити гіпертрофовану слизову.
- Знищити хвороботворні бактерії, що спричиняють хронічний риніт і синусит.
Додатковим ефектом такої терапії є активація місцевого імунітету. Для отримання стійкого результату проводиться кілька процедур, що значно зменшує частоту застуд і покращує загальне самопочуття. Важливо зазначити, що цей спосіб лікування холодом показаний навіть дітям, адже він є безболісним і не потребує госпіталізації.
Кріолікування за тонзиліту
У недавньому минулому хронічний тонзиліт був показанням до видалення мигдалин хірургічним методом. Сьогодні все частіше застосовують кріодеструкцію, що дає змогу прибрати уражені ділянки мигдаликів шляхом заморозки, і кріотерапію як більш щадний безконтактний спосіб.
Ця методика при тонзиліті застосовується за такими показаннями:
- збільшення мигдаликів 1-2 ступеня;
- хворобливе ковтання, часті запалення;
- поява неприємного запаху з рота;
- відчуття сухості та першіння в горлі;
- збільшення підщелепних лімфовузлів;
- постійне підвищення температури;
- виявлений після взяття мазка стафілокок, вірус герпесу.
У результаті кріолікування уражені ділянки слизової оболонки руйнуються, а їх поступово заміщають здорові тканини. Крім того, обробці піддаються всі розташовані поруч тканини і слизові, на яких можуть зберігатися патогенні бактерії. Такий підхід зводить ризик рецидиву практично до мінімуму.
Користь кріотерапії при хронічному фарингіті
Фарингіт часто супроводжує застуду та ГРВІ, викликає дискомфорт і біль у горлі, є джерелом хронічних інфекцій. Кріотерапія дає змогу обробити рідким азотом піднебінну зону, бокові та глоткові валики, мигдалини. Для цього через апарат подають струмінь охолодженого азоту і в кілька етапів заморожують слизові, що швидко усуває захриплість, біль і дискомфорт, сприяючи одужанню.
Аденоїди та кріотерапія
Хропіння уві сні, утруднене носове дихання, швидка стомлюваність і порушення формування щелепи в дитини мають стати причиною для візиту до отоларинголога. Видалення аденоїдів сьогодні проводиться без хірургічної операції.
Якщо захворювання протікає на початковій стадії, застосовується кріолікування. Така "шокова" терапія є елементом загартовування і посилює імунітет дитини. Після кількох курсів збільшені піднебінні мигдалини повертаються до нормального розміру.
При запущеному захворюванні проводиться кріодеструкція із заморожуванням уражених ділянок. Такий метод є щадним і безболісним, а також скорочує відновлювальний період.
Особливості лікування холодом
Для часто хворіючих пацієнтів із хронічними інфекціями горла і носа кріолікування є одним із найефективніших методів. По-перше, така терапія проводиться без використання лікарських препаратів. По-друге, її можна застосовувати для дітей з 3 років і дорослих, крім випадків, коли є суворі протипоказання. Кріотерапія замінить сеанси загартовування і являє собою позитивний стрес, що запускає процеси відновлення, поліпшення кровообігу, посилення імунітету.
Результати кріолікування:
- зміцнення імунної системи;
- знищення патогенної мікрофлори в ділянці горла і носа;
- зменшення больових відчуттів і дискомфорту;
- звуження судин і зменшення набряків у зоні запалення;
- підвищення місцевого імунітету.
Застосування кріодеструкції дає змогу заморозити і прибрати уражені хронічною інфекцією, гіпертрофовані тканини, що розрослися, тим самим уникнувши важких ускладнень для здоров'я.
Протипоказання
До проведення кріотерапії кожен пацієнт має пройти обстеження, щоб виключити можливі протипоказання до процедури:
- гострі інфекційні захворювання;
- туберкульоз;
- підвищений артеріальний тиск;
- онкологія;
- цукровий діабет;
- важкі патології серця;
- епілепсія;
- купероз;
- підвищена температура тіла;
- важкі захворювання нервової системи.
Кріотерапію не проводять у разі вагітності та індивідуальної непереносимості холоду.
Як проходить процедура кріотерапії?
Обробка рідким азотом при хронічних захворюваннях горла і носа є безболісною і проводиться амбулаторно. Процедура включає в себе кілька етапів:
- Знезараження ротової порожнини або носа.
- Введення апарату (тонкої трубочки).
- Дозована подача рідкого азоту до ураженої зони.
Якщо проводиться кріодеструкція, процедура передбачає місцеве знеболення і виконується в такому порядку:
- Аплікаційне нанесення анестетика на область впливу.
- Введення спеціального апарату.
- Заморожування уражених ділянок короткими дотиками з подачею рідкого азоту.
Тривалість процедури - 2-3 хвилини. Тривалість курсу залежить від стадії захворювання. Необхідну кількість сеансів визначає лікар індивідуально.
Результат і відновлення після кріолікування
Кріотерапія є одним із прогресивних і високоефективних способів лікування в отоларингології. Переваги методу:
- Скорочення відновного періоду. Після сеансу немає необхідності перебувати в стаціонарі, пацієнт повертається до звичайного способу життя, але з обов'язковим подальшим лікарським контролем.
- Лікування без призначення антибіотиків та інших лікарських препаратів. Інфекція в області обробки азотом усувається за один сеанс.
- Мінімальна кількість протипоказань і можливість застосування методу в дітей, ослаблених пацієнтів із хронічними інфекціями.
Важливим є і той факт, що лікування проводиться без болю і займає мінімум часу, що дає змогу використовувати метод у дитячому віці. Результати можна відзначити відразу після процедури - зменшення дискомфорту, болю, набряку. Після кількох сеансів відзначається зменшення мигдаликів у розмірах, зникнення ознак хронічної інфекції, підвищується місцевий і загальний імунітет.
Чому пацієнти обирають кріотерапію?
Лікування ЛОР-захворювань охолодженим азотом має низку переваг перед традиційною терапією та хірургічним втручанням. Більшість пацієнтів відзначають такі позитивні характеристики кріотерапії:
- Безболісність. Кріотерапія не супроводжується неприємними відчуттями, для її виконання достатньо місцевої анестезії, після якої пацієнт втрачає чутливість у зоні обробки азотом.
- Амбулаторне лікування. Після обстеження та консультації лікаря достатньо відвідати клініку і пройти процедуру, що займає кілька хвилин.
- Моментальне заморожування уражених ділянок без кровотеч і пошкодження судин, що сприяє комфортному і швидкому відновленню.
- Позитивний терапевтичний результат. На відміну від консервативного лікування ризик рецидиву ЛОР-хвороб значно скорочується, підвищується опірність організму, водночас у більшості випадків мигдалини вдається зберегти, і вони продовжують виконувати свої функції.
Кріотерапія показана як найефективніша в дитячому віці, в ослаблених пацієнтів, у разі частих застуд, інфекцій та інших захворювань ЛОР-органів.
Кріолікування в "КріоЛОРіці" для дітей і дорослих
Кріотерапія в дитячій і дорослій ЛОР-практиці довела свою ефективність. У спеціалізованому центрі кріолікування "КріоЛОРіка" процедуру виконують кваліфіковані лікарі з великим практичним досвідом, використовуючи новітнє обладнання. Це гарантує високу безпеку та ефективність. Щадна методика підходить дітям від 3 років і дорослим пацієнтам. Лікування здійснюється в комфортних умовах без стресу та болю.
Запитання, які часто ставлять
Які хвороби можна вилікувати кріотерапією?
Ефективним є кріолікування тонзилітів, аденоїдів, хронічного риніту та синуситу, носових кровотеч.
Скільки потрібно пройти сеансів кріолікування?
За незначних змін може бути достатньо однієї процедури. Якщо присутні значні ознаки хронічної інфекції, розростання мигдаликів, лікар визначає кількість сеансів індивідуально.
Як проходить кріолікування при аденоїдах у дітей?
Застосовуючи охолоджений рідкий азот, за допомогою апарату точково впливають на уражені тканини. Після заморожування вони самостійно відторгаються і заміщуються здоровими.
Скільки триває відновлення після кріотерапії?
Відновлювальний період займає 5-10 днів. У цей період потрібен щадний режим
Джерела
- 1.Cryosurgery in E.N.T. practice,https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4114597/
- Solve chronic stuffy nose with intense cooling, https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/solve-chronic-stuffy-nose-with-intense-cooling